foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Dziennik elektroniczny

Dzień Edukacji Narodowej

Srebrna Szkoła

Stronę odwiedza

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

bip

Wojciech Nadziałek, uczeń klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza, wykonał i wysłał niezwykłe prace fotograficzne na Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny MATHEMATICS IN FOCUS organizowany przez Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Odział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Jurorzy VII edycji konkursu nominowali jego pracę pod tytułem „Zbiór błyskawic” do pokonkursowych wystaw krajowych i międzynarodowych. Uczeń z „Chreptowicza” został doceniony przez jurorów, którzy spośród 15816 nadesłanych prac z całego świata uznali „Zbiór błyskawic” za pracę godną prestiżowych wystaw.

- Wyróżnioną pracę przedstawiającą burzę wykonałem z dziewięciu innych zdjęć – mówi Wojciech Nadziałek.- Zgodnie z konkursowym wymaganiem przedstawiłem zjawisko związane z matematyką i jej rolą w życiu codziennym – ukazałem, że wyładowania atmosferyczne stanowią pewnego rodzaju zbiór. Żeby uchwycić to zjawisko, pokusiłem się o godzinie trzeciej w nocy na wyprawę na polanę, gdzie były dobre warunki do zrobienia różnych ujęć burzy z piorunami.

W nadesłanym do Wojtka liście gratulacyjnym sukcesu winszują nie tylko profesorowie Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Rektorem, ale i Honorowy Komitet Patronów, w skład którego wchodzą m.in.: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

-Celem projektu „Matematyka w obiektywie” jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej – mówi Edyta Pobiega, opiekun Wojtka, nauczyciel matematyki w LO nr II.- Uczestnicy wysyłają zdjęcia, którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę (zdjęcie, tekst), która nadaje pracy sens poznawczy.

- Do wzięcia udziału w konkursie zainspirowała mnie moja wychowawczyni, pani Edyta Pobiega, która wie, że oprócz matematyki interesuje mnie fotografia … no i że chcę w przyszłości zostać profesjonalnym ... „łowcą burz”- dodaje Wojciech Nadziałek.

 

A oto nagrodzone zdjecie:


Copyright © 2018 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.